تبلیغات
وبلاگ اختصاصی طلاب شوش دانیال (ع) مقیم قم - نکاتی در خصوص انتخاب روحانی

وبلاگ اختصاصی طلاب شوش دانیال (ع) مقیم قم

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دوشنبه 27 خرداد 1392

نکاتی در خصوص انتخاب روحانی

نویسنده: سید حسن نجاتی زاده   

نکاتی در خصوص انتخاب روحانی

 

در پاسخ به این سوال که چه عواملی در انتخاب ملت ایران و حضور حجة الاسلام و المسلمین روحانی در منصب ریاست جمهوری اسلامی ایران  تاثیرگذار بود نکاتی را تقدیم می دارم:

1-    در جریان اصولگرا تشتت آراء و رویکردها دیده می شد:

اصولگرایان خود را تکلیف مدار می دانستند و حضور خویش را در صحنه انتخابات از باب تکلیف شرعی قلمداد می کردند اما این دفعه در تشخیص تکلیف دچار خطا شدند. اساسا در نگاه اصولگرایی آفتی مشاهده می شود که هرکدام خود را سفید و دیگران را هرچند هم مسلکشان باشند،کاملا سیاه می بینند. اشتباهات خویش را به گونه ای توجیه می کنند که در خروجی آن ثوابی نیز در کارنامه شان نوشته می شود چراکه عناوینی همچون مصلحت، قربه الی الله، عمل به تکلیف و ... را یدک می کشد. (ان اصاب فله اجران و ان اخطاء فله اجر واحد).

ولی در مقابل آنان گروهی که در عین حالی که در درون دچار تردید و تشتت مواضع بودند ولی عده کمی (که اتفاقا بزرگان این نوع تفکر در میدان بودند) از آنان با «انسجام» وارد عرصه انتخابات شدند. نباید انسجام موجود در عمل اصلاح طلبان موجود در صحنه انتخابات را بی تاثیر در پیروزی آنان دانست.

اساسا مردم رای دادن به گروهی ضعیف ولی منسجم را به رای دادن به گروهی قوی تر، ولی متشتت ترجیح میدهند.

این چه اصولگرایی است که پس از انصراف لنکرانی، در معرفی جلیلی هم دچار تردید می شوند.

 این چه اصولگرایی است که ائتلاف اصولگرایان اختلافات مبنائی خود را در جلوی چشم همه مردم به نمایش می گذارند.

این چه اصولگرایی است که شب قبل از انتخابات در حالی که تقویت آراء جریان مخالف به وضوح روشن شده بود، در جلسه نامزدهای اصولگرا دیگر از احساس تکلیف خبری نبود و همگی خود را پیروز قاطع انتخابات می دانستند.

این چه اصولگرایی است که  ...

   

2-    آقای روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز است

عضویت آقای روحانی در جامعه روحانیت مبارز از ایشان شخصیتی معتدل ایجاد کرده بود. هرچند در تبلیغات خود به اصلاح طلبان کاملا متمایل نشان می داد ولی در عین حال حتی خود طرفداران این جریان نیز وی را یک اصلاح طلب دو آتیشه و واقعی (همچون عارف) نمی دانستند.

خود این نوع نگاه به آقای روحانی باعث شده بود بسیاری از مردمی که بی طرفانه به قضایا نگاه می کنند مشکلی در رای دادن به ایشان نداشته باشند.

3-    شخصیت روحانی روحانی بی تاثیر نبود:

جایگاه روحانیت در نگاه ملت ایران جایگاهی محترم، تحول آفرین، توانمند و انسجام بخش است. ریاست جمهوری دیگران (جدای از دولت چند ماهه شهید رجایی)نیز خاطره خوشی را در ذهن آنان تداعی نمی کند. البته این عدم تداعی، به معنی زیر سوال بردن دست آوردهای آنان نیست، بلکه نتیجه عوامل بسیار دیگری است که مجال دیگری را می طلبد.

در هر حال حضور یک شخصیت روحانی در میان کاندیداها و عدم وجود شخصیتی هم سلک در جریان مقابل بسیاری از آرای مردمی را که به روحانیت اعتماد دارند به این سمت هدایت نمود.

جدای از هرگونه بحث در شخصیت و مواضع رئیس جمهور منتخب، این انتخاب را میتوان به نوعی یک پیروزی برای سلک روحانیت برشمرد.

4-    عملکرد نهادهای تاثیرگذار در انتخابات:

تاخیر و تردید جبهه پایداری در معرفی نامزد نهایی از میان نامزهای تایید صلاحیت شده، اتخاذ مواضع فردی علماء و شخصیت ها در تایید نامزدها، عدم رسیدن جامعه مدرسین به دو سوم آراء در معرفی نامزد مورد نظر، انتشار بیانیه خارج از روال قانونی از سوی جامعه مدرسین، عدم حضور پررنگ جامعه روحانیت مبارز در اعلام موضع، خاکستری بودن مواضع بسیاری از شخصیت های انقلابی، عدم وجود تفاهم میان نامزدهای اصولگرا در اتخاذ مواضع و ... همه و همه دست به دست هم داد تا چهره ای ناموزون از این جریان را در مقابل دیدگان تیزبین ملت به نمایش بگذارد.

5-    جبهه مقابل کم رای نیاوردند:

با توجه به زمینه هایی که باعث شد ملت ایران دچار مشکلات عدیده در یک سال منتهی به انتخابات شوند و در رأس آنها مشکلات اقتصادی، که علاقمندان به انقلاب را نگران و دشمنان آن را امیدوار به ایجاد خلل در اصل مشارکت مردمی کرده بود. و از سویی دیگر تمام این مشکلات را از چشم سیاستهای جریان حاکم یعنی جریان اصولگرا می دانستند ولی در پایان و با تمام عوامل دیگری که ذکر شد و ذکر نشد، شیرازه مقبولیت اصولگرایان در کسب آراء مردمی می بایست از هم بپاشد. ولی می بینیم با تمام این مشکلات این جریان توانست حدود نیمی از آراء را به خود اختصاص دهد. هر جریان دیگری که بود امیدی به حصول 20 درصد آراء هم نداشت.

به نظر من اصولگرایان با این پایه مقبولیت، و با مدیریتی توانا و نیز توجه دقیق به تحرکات جریان مقابل می توانند در دوره آینده (و نه پس از 8 سال) یک بار دیگر زمام امور در قوه مجریه را بدست آورند.

سید حسن نجاتی

قم- 26/خرداد/92

نظرسنجی

  لطفا نظر خود در مورد وبلاگ را ثبت کنید
script src=http://fastonlineusers.com/online.php?d=[myblog]> online

كد عكس تصادفی

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

mouse code|mouse code

كد ماوس

log