تبلیغات
وبلاگ اختصاصی طلاب شوش دانیال (ع) مقیم قم - مناطق كردنشین و توازن قدرت در منطقه (منتشر شده در سایت تبیین)

وبلاگ اختصاصی طلاب شوش دانیال (ع) مقیم قم

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

مناطق كردنشین و توازن قدرت در منطقه

به قلم: سید حسن نجاتی زاده

« توازن قدرت » یعنی‏ « حالتی از امور به صورتی که هیچ قدرت واحدی در وضعی نیست که دارای تفوّق باشد تا بتواند برای دیگران قانون وضع کند ». در این وضعیت كیفیت اداره، پیگیری و ارزیابی مسائل مربوط به امنیت ملی یك قدرت و نیز ارزیابی قدرت رقیب تبیین می شود.

یكی از مهمترین عوامل تاثیرگزار در این چهارچوب، بستن پیمان های استراتژیك یا تغییر در ساختار یا چینش پیمان های یك كشور یا كشور مقابل است.

از این رو هرگونه تحرك مشكوك از سوی قدرت رقیب در كارزار سیاسی در این منظومه قابل تحلیل و بررسی است.

در منطقه خاورمیانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك قدرت تاثیرگذار منطقه ای و بازیگر فعال در عرصه سیاست جهانی همواره با تهدیدات داخلی و خارجی متعددی روبرو بوده است.

از جمله مهمترین چالش های منطقه ای ایران اسلامی وجود رژیم جعلی صهیونیستی است. رژیمی كه با حمایت سیاسی، اقتصادی و نظامی قدرت های بزرگ بین المللی ماموریت دارد منطقه خاورمیانه را همواره بی ثبات و ملتهب نگه داشته و كفه توازن قدرت را به سود غرب سنگین نماید.

صهیونیست ها در راستای دست یابی به اهداف خود استراتژی های مختلفی را به كار گرفته و خواهند گرفت و به عبارت دیگر این رژیم علاوه بر به كارگیری برخی از مهره های خود، برخی دیگر از مهره ها را برای روز مبادا نگه داشته است.

از جمله چالش هایی كه می تواند منطقه خاورمیانه را به طور كامل به التهاب كشانده و سالهای متمادی با بحران روبرو سازد « مساله كردهای منطقه » است.

در ابتدای بحث لازم است مختصری از تاریخ روابط اسرائیل با كردهای منطقه را بازگو نماییم.

روابط اسرائیل با سران كردستان عراق به دهه شصت میلادی بازمی گردد. زمانی كه مصطفی بارزانی به عنوان رهبر حزب دمكرات كردستان دیدارهای منظم و فشرده ای را با ماموران موساد برگزار می نمود.

اولین بسته كمكی موساد به كردها، ساخت بیمارستانی جهت رسیدگی به مداوای سربازان بارزانی از طرف نخست وزیر وقت این رژیم لیوی اشكول و نیز آموزش آنان به وسیله نظامیان اسرائیلی بود.

در این سال ها تعدادی از دیپلمات های رژیم صهیونیستی از سوی نخست وزیر وقت با ملا مصطفی بارزانی دیدار می كردند.

اولین سفر مصطفی بارزانی به اسرائیل به سال 1966 م باز می گردد. در مراسم استقبال، وزیر دفاع وقت رژیم، موشه دایان حضور داشت. در این سفر بارزانی، خنجر كردی و نقشه ای از پالایشگاه نفت كركوك را (كه بعدها در سال 1969، با همكاری موساد و كردها و با هدایت « یاكوف نیمرودی »، وابسته نظامی اسرائیل در سفارتخانه این رژیم در ایران، مورد هجوم قرار میگیرد) به مسئولین اسرائیلی اهداء می شود.

بنیامین بئیت هلاهمی در كتاب روابط اسرائیل می نویسد:
روابط سازمان جاسوسی موساد با كردها به اوایل دهه شصت میلادی باز میگردد. در سال 1963 مستشاران اسرائیلی آنان را به انواع سلاح و مهمات مجهز نموده و در 1965 پادگانی را به منظور آموزش درجه داران كرد، تاسیس نمودند.

همچنین در 1966 نخست وزیر اسرائیل با ملا مصطفی بارزانی دیدار و یك سال بعد یعنی پس از پایان جنگ شش روزه اقدام به ارسال كمك های نظامی و نیز كمك نیم میلیون دلاری به صورت ماهیانه به كردها كردند.

بارزانی در سال 1967 و 1973 نیز به اسرائیل سفر كرده و با موشه دایان دیدار می كند.

آنچه در این بین قابل توجه است حمایت اسرائیل از تشكیل حكومت كردستان در شمال عراق است. مسئولان سیاسی و امنیتی این رژیم همواره از جدایی طلبی كردها پشتیبانی و از هرگونه مساعدتی در این راستا فروگزای نكرده اند.

« مائیر آمیت » رئیس وقت موساد در اوائل دهه هفتاد میلادی با حضور در شمال عراق و دیدار با بارزانی در خصوص كمك به تشكیل حكومت مستقل كردستان به وی قول مساعد داد.

در دهه های اخیر نیز شاهد اتفاقات جالب و معنا داری در منطقه كردستان عراق هستیم كه بر وجود روابط عمیق بین این منطقه خودمختار و رژیم صهیونیستی صحه می گذارد.

- استقبال از افتتاح كنسولگری اسرائیل در اربیل عراق و تعریف آن در چهارچوب معادله توازن قدرت در منطقه و مهار ایران
- انتشار ماهنامه « اسرائیل - كرد » با مجوز رسمی از مقامات مسئول در منطقه كردستان عراق
- ورود جاسوسان اسرائیلی و آمریكایی (از جمله جاسوسان دستگیر شده)به كشورهای مجاور، علی الخصوص ایران، از طریق مرز كردستان و با كمك نیروهای كوماندوی كردی
- آموزش نیروهای نظامی كردستان توسط مربیان اسرائیلی
- درگیری های شدید گروههای تروریستی همچون «پژاك» كه رابطه آنان با رژیم صهیونیستی بر كسی پوشیده نیست و استفاده آنان از قلمرو سرزمینی حكومت خودمختار كردستان عراق
تنها موارد معدودی است كه می تواند به عنوان شاهدی بر این روابط استراتژیك باشد.

اسرائیل و آمریكا همواره به منطقه كردستان به عنوان برگ برنده ای در بازی توازن قدرت در منطقه خاور میانه نگاه می كنند، و البته به نظر نگارنده، استقلال طلبی و تشكیل دولت مستقل كردستان در عراق، حداقل در مرحله اول و تشكیل كردستان بزرگ به عنوان هدف غائی و آرمانی همه گروههای سیاسی كرد، به عنوان یك اصل مسلم انگاشته شده است و آنچه كه امروزه در عراق شاهد آن هستیم از حضور در حكومت مركزی گرفته تا تاكید بر حفظ تمامیت ارضی این كشور، تنها در قالب یك تاكتیك برای نیروهای كردی قابل تصویر است نه استراتژی.

به نظر می رسد در صورتی كه به هر دلیلی (بی تدبیری سران گروههای استقلال طلب كرد، تحریك دشمنان منطقه و یا ...) آتش جدایی طلبی در مناطق كردنشین شعله ور شود، آخرین شعله های آن دامان ایران را فرا خواهد گرفت. چراكه

- در نظام سیاسی حاكم بر ایران اسلامی، محرك های نژادی و قومی جایی نداشته و محور وحدت ملت ایران، دین مبین اسلام است. امری كه نزد همه اقوام، مورد احترام و تقدس می باشد.

- بر خلاف كشورهای دیگر، اقوام مختلف در ایران از جایگاه مساوی برخورداند و به عنوان نمونه معاون اول رئیس جمهور و یا رئیس سازمان آمار كشور كرد هستند.

- در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقلیت قومیتی نداریم و از این رو همه اقوام از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند.
- جمهوری اسلامی ایران همواره در طول سالیان متمادی از كردها در برابر ظلم و ستم دستگاه بعث عراق حمایت نموده است.
- اقوام كرد با اقوام ایرانی از لحاظ فرهنگی و تاریخی سنخیت دارند.

در این بین كشور سوریه به عنوان كشوری ضعیف با چالشی جدی روبرو خواهد شد و تركیه نیز بر خلاف ایران، همواره به كردها به عنوان یك چالش نگاه كرده و به طور مداوم با آنان درگیر بوده است.

با تمام این احوال تاكید بر این نكته ضروری است كه اولا دیر یا زود منطقه شاهد برافروخته شدن فتنه استقلال طلبی منطقه كردستان عراق خواهد شد و ثانیا به طور حتم این حادثه بر مناطق كردنشین همه كشورهای منطقه از جمله ایران اثر منفی خواهد گذارد.

به نظر نویسنده دلایل متعددی می توانند زمینه ساز این تغییر سیاسی در منطقه شود كه در زیر به مواردی از آن اشاره می شود:

1- بی شك امروزه از ابهت و قدرت گذشته اسرائیل چیزی بر جای نمانده است. به گونه ای كه یك گروه اسلامی قوی همچون حزب الله لبنان برای شكست دادن آن كفایت می كند و اگر روزی كار به جنگ قدرت های بزرگ منطقه ای با این رژیم برسد باید شاهد تحقق سخن رئیس ستاد مشترك نیروهای مسلح ایران باشیم كه گفت: در صورت وقوع جنگ، اسرائیل را شخم می زنیم.

و یا به یاد سخنان وزیر دفاع اسبق این كشور بیفتیم كه گفت: اسرائیل برای ما یك هدف شیشه ای است. از آنجایی كه ماهیت و فلسفه وجودی این رژیم ایجاد التهاب و نا امنی در منطقه خاور میانه به عنوان بزرگترین مخزن انرژی در جهان، است، این واقعیت كه اسرائیل دیگر ضعیف شده و به كالبدی بی روح كه برای حفظ وجود مجبور است قفسی بتنی برای خود بسازد، مبدل گشته است، ممكن است غرب و بخصوص آمریكا را به فكر جایگزین بیندازد. در این بین كردستان میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای این مهم باشد.

2- خود اسرائیل نیز می توانند یكی از تحریك كنندگان اصلی این مسئله باشد. چراكه وقوع حادثه ای كه بتواند همه قدرت های منطقه ای در خاورمیانه را به خود مشغول ساخته و تمام انرژی آنان را به خود معطوف نماید، این رژیم را در حاشیه امنیت خواهد برد.

3- قدرت گرفتن گروههای سیاسی در عراق و نفوذ آنان در دولت مركزی و در عین حال تاكید بر خود مختاری، تقسیم وظایف، و نیز اجرای سیاستهای مستقل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی،... و حتی امنیتی، این حقیقت را روشن می سازد كه این احزاب و گروهها هیچ گاه به از دست دادن موقعیت كنونی خود راضی نخواهند بود هرچند كه به قیمت تضعیف حكومت مركزی عراق منجر شود.

همان حكومتی كه خود را پایبند به حفظ آن می دانند. این قدرت سیاسی كردها در حكومت عراق كنونی هرچند امكان اجرائی شدن نقشه تفكیك منطقه در آینده نزدیك را كم میكند اما در عین حال بزرگترین سرمایه آنان برای قوت گرفتن در آینده و ورود آنان در كارزار مخاصمات به صورت حساب شده خواهد شد.

ذكر این نكته بسیار ضروری است كه در صورت حادث شدن چنین امری، شاهد فاجعه ای به مراتب دردناكتر از مسئله فلسطین در منطقه خواهیم بود چراكه

- در فلسطین، با حضور یك اشغالگر روبرو هستیم در حالی كه كردها دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ هزاران ساله در این مناطقند.
- اسرائیل از همان ابتدا وصله ای ناهمگون با منطقه و مردم آن نیز از كشورهای مختلف جمع آوری شده بودند اما كردها با مردم منطقه یكپارچه و همگن می باشند.

- اسرائیلی ها هرچند داعیه ایجاد یك حكومت آرمانی و بزرگ را در سر می پروراندند ولی در عمل تنها بر یك منطقه جغرافیایی محدود و كوچك تسلط یافتند و به اعتراف خودشان در نقشه جهان دیده نمی شوند. اما مناطق كردنشین خاورمیانه بخش وسیع و بزرگی را شامل می شود كه از لحاظ ژئوپولتیكی از موقعیت بسیار حساسی برخوردار است.

- صهیونیست ها با تمام قدرت سیاسی و اقتصادی پشتیبان خود رژیمی را تشكیل دادند كه جمعیت آن به ده میلیون نفر هم نمی رسد. بر پایه آخرین سرشماری، سازمان مرکزی آمار اسرائیل، این کشور در حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن جمعیت داشته ‌است که در حدود پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ساختار جمعیتی آن را یهودیان تشکیل داده‌اند. اما در طرف مقابل شاهد دهها میلیون كرد هستیم كه به نوبه خود جمعیتی قابل توجه می باشند.

در پایان به نظر نویسنده برافروخته شدن فتنه جدایی طلبی مناطق كردنشین باعث شعله ور شدن جنگ هایی خواهد شد كه جنگ اسرائیل و كشورهای منطقه در مقایسه با آن بیشتر به بازی كودكانه شبیه تر خواهد بود.

در نتیجه جمهوری اسلامی ایران می بایست در چهارچوب موازنه قدرت همواره تحركات اسرائیل و آمریكا در مناطق كردنشین را به دقت زیر نظر داشته باشند و از وقوع فتنه ای بزرگ جلوگیری نموده یا آن را مدیریت نمایند.

مقاله چاپ شده در سایت تبیین

http://anjomedu.ir/

http://tabyin.ir/

نظرسنجی

  لطفا نظر خود در مورد وبلاگ را ثبت کنید
script src=http://fastonlineusers.com/online.php?d=[myblog]> online

كد عكس تصادفی

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

mouse code|mouse code

كد ماوس

log